Captain Al – Covenant (Western Winter (USA))

Bay 2017 – Height 16.1hh
Fee Details: 2023 – R15,000 (R5k nom, R10k live foal)

KEY FACTS:

1st foals 2022

Cape Champion 2yo

The first 3yo to win the Cape Merchants in 22 years

Son of multiple Champion Sire and Sire of Sires Captain Al damline Secret Pact, the illustrious Soho Secret family; top class performers incl Master Of My Fate

“Erik The Red is an absolute gentleman to work with. He is one of the toughest and soundest horses I’ve had the pleasure to train. He has tremendous heart and I cannot wait to see his produce at the sales and on the track – if they’re anything like their dad we have plenty to look forward to.”  – Justin Snaith

in South Africa:
6 WINS, R551,625 in stakes, 900-1400m, placed 2 times from 9 starts
Merit rated 114 at 3.

at 2
4 WINS, 2 PLACES INCL:

  • WON Gr3 Cape Of Good Hope Nursery
  • WON Somerset 1200 (L)
  • WON Summer Juvenile Stakes (L)
  • 3rd GR2 Golden Horseshoe
  • 4th GR1 Golden Horse Medallion

at 3
2 WINS: 

  • WON Gr2 Cape Merchants
  • WON Gr2 Umkhomazi Stakes

CAPTAIN AL 9 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, R753,800, Cape Guineas, Gr.1, Merchant’s S., Gr.2, Diadem S., Gr.2, Matchem S., Gr.3, 2d Nursery S., Gr.3, 3d Guineas Trial, Gr.3, Matchem S., Gr.3. Entered stud in SA in 2001. Champion SA
Sire in 2014-15, 2017-18. Leading SA Sire of 2YOs in 2008-09, 2009-10, 2010-11, 2011-12, 2012-13, 2013-14, 2014-15, 2015-16. Leading SA Sire by Winners in 2014-15. Champion SA Sire of Broodmares in 2022-23. Sire of 756 winners
(77.0%), earnings of over $28 million, 105 stakes winners, 92 stakes placegetters, inc.


CAPTAIN’S RANSOM (17f, Red Ransom, Seattle Slew). Horse of the Year in SA in 2021-22. Champion Older Female & Champion Sprinter in SA in 2021-22.13 wins-2 at 2-from 1200m to 1800m to 2022-23, R3,532,125, Mercury Sprint S.,Gr.1, Paddock S., Gr.1, Cape Fillies Guineas, Gr.1,Majorca S., Gr.1-twice, SA Fillies Sprint S., Gr.1, Fillies Guineas, Gr.2,Diana S., Gr.3-twice, Perfect Promise Sprint, L, Bet With Tab S., 2d Paddock S., Gr.1, Majorca S., Gr.1, Prix du Cap S., Gr.3, Irridescence S., L, 4th Garden Province S., Gr.1.

CARRY ON ALICE (11f, Western Winter, Best by Test). Champion Sprinter & Older Female in SA in 2016-17.11 wins 1200m, R4,591,250, SA Nursery, Gr.1,Cape Flying Championship, Gr.1, Computaform Sprint, Gr.1, SA Fillies Sprint, Gr.1-twice, Southern Cross S., Gr.2, Man o’ War Sprint H., Gr.3., 2d Computaform Sprint H., Gr.1, Mercury Sprint, Gr.1, Thekwini S., Gr.1, Gold Medallion S., Gr.1, Southern Cross S., Gr.2, Sceptre S., Gr.2, Gardenia S., L, 3d Cape Flying Championship, Gr.1-twice, Computaform Sprint, Gr.1, Ipi Tombe Challenge, Gr.2,

CELTIC SEA (15f, Mark of Esteem, Roi Normand). Champion 3YO Filly in SA in 2018-19. Champion Older Female in SA in 2019-20.12 wins from 1000m to 1600m, R3,364,413, Garden Province S., Gr.1, SA Fillies Sprint, Gr.1-twice, Golden Slipper, Gr.2, Sceptre S., Gr.2-twice, Southern Cross S., Gr.2, Pretty Polly S., Gr.3., 2d Mercury Sprint, Gr.1, Garden Province S., Gr.1,Majorca S., Gr.1,Allan Robertson Championship, Gr.1, 3d Cape Flying Championship, Gr.1,

ONE WORLD (15c, Giant’s Causeway, Caerleon). Champion Older Male in SA in 2019-20.10 wins-3 at 2-from 1400m to 2000m, R5,631,875, Sun Met H., Gr.1, Concorde Cup, Gr.2, Winter Guineas, Gr.3, Matchem S., Gr.3, Langerman H., L, 2d Queen’s P., Gr.1, Green Point S., Gr.2, Winter Classic, Gr.3, 3d Cape Guineas, Gr.1.

CAPTAIN AMERICA (10g, Fort Wood, Top Ville). 10 wins from 1400m to 1800m, R6,062,925, Horse Chestnut S., Gr.1, Gold Challenge, Gr.1,Champions Cup, Gr.1, Green Point S., Gr.2, Matchem S., Gr.3., 2d Queen’s P., Gr.1, Cape Guineas, Gr.1, Cape Derby, Gr.1, Champions Cup, Gr.1, Horse Chestnut S., Gr.1, 3d J&B Metropolitan H., Gr.1-twice, Queen’s P., Gr.1, KRA Guineas, Gr.2, Green Point S., Gr.2-twice, 4th Daily News 2000 S., Gr.1, Gold Challenge, Gr.1,

ALL IS SECRET (09f, Goldkeeper, Royal Academy). Champion 2YO Filly in SA in 2011-12.6 wins from 1200m to 1600m, R1,537,380, Mercury Sprint, Gr.1,Thekwini S., Gr.1, Allan Robertson Championship, Gr.1, Choice Carriers Championship, Gr.2, Poinsettia S., Gr.3, 2d Sceptre S., Gr.2, Debutante S., Gr.2, KZN S., L, 4th Cape Fillies Guineas, Gr.1, SA Fillies Sprint, Gr.1.

CAPTAIN OF ALL (10c, Fard, Forty Winks). Champion Sprinter in SA in 2014-15.7 wins-2 at 2-at 1000m, 1200m, R2,251,900, Tsogo Sun Sprint, Gr.1,Gold Medallion S., Gr.1, Mercury Sprint, Gr.1, Diadem S., Gr.2, 2d Cape Flying Championship, Gr.1, 3d Computaform Sprint H., Gr.1, Golden Horseshoe S., Gr.1.

KASIMIR (14c, Peintre Celebre, Green Desert). Champion Sprinter in SA in 2018-19.11 wins-1 at 2-to 1400m, R4,006,745, Cape Flying Championship, Gr.1, Mercury Sprint, Gr.1, Diadem S., Gr.2-twice, Cape Merchants, Gr.2, Post Merchants, Gr.2, Matchem S., Gr.3, 2d Drill Hall S., Gr.2, Summer Juvenile S., L, Somerset P., L, 3d Cape Flying Championship, Gr.1, Tsogo Sun Sprint, Gr.1, Anthonij Rupert Wyne S., 4th Post Merchants, Gr.2.

MALMOOS (17c, Fort Wood, Elliodor). Triple Crown Winner in SA in 2020-21.7 wins from 1200m to 2450m, R1,489,600, SA Classic, Gr.1, SA Derby, Gr.1, Gauteng Guineas, Gr.2, Concorde Cup, Gr.2, Graham Beck S., Gr.3.

ERIK THE RED (17c, Western Winter, Bush Telegraph). Cape Champion 2yo 6 wins at 1000m, 1200m, R551,625, Cape Merchants, Gr.2, Umkhomazi S., Gr.2, Cape of Good Hope Nursery, Gr.3, Summer Juvenile S., L, Somerset 1200, L, 3d Golden Horseshoe, Gr.2, 4th Gold Medallion, Gr.1.

SNOWDANCE (14f, Joshua Dancer, Royal Academy). 5 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, R2,466,000, Cape Fillies Guineas, Gr.1, Majorca S., Gr.1, WC Fillies Championship, Gr.2, 2d Gold Challenge, Gr.1, Garden Province S., Gr.1, SA Fillies Sprint, Gr.1, KZN Fillies Guineas, Gr.2, 3d Garden Province S., Gr.1, 4th Mercury Sprint, Gr.1.

CAPTAIN’S GAL (05f, Centenary, Esplendor). 9 wins from 1150m to 1600m, R1,059,675, SA Fillies Sprint S., Gr.1, Camellia S., Gr.2, Flamboyant S., Gr.3, Syringa H., L, 2d Jhb Spring Fillies & Mares Challenge, L, Mrs J Wilkins H., 3d Ipi Tombe Challenge, Gr.2, Clairwood Tibouchina S., Gr.2, Goldfields Sprint H., L, 4th Clairwood Mercury Sprint, Gr.1, Three Troikas S., Gr.3.

SERGEANT HARDY (13c, Hard Up, Allied Flag). 8 wins 1200m, R1,837,625, Cape Flying Championship, Gr.1, Cape Nursery, Gr.3, Summer Juvenile S., L, Southeaster Sprint, L,

CAPTAIN’S LOVER (04f, Badger Land, Argosy). Champion 3YO Female Miler in SA in 2007-08.7 wins-2 at 2-from 1000m to 1800m, €54,275, US$175,700, R647,700, Cape Fillies Guineas, Gr.1, Fillies Championship S., Gr.2, Longchamp Prix du Pin, Gr.3, Matchmaker S., L, 2d Diana S., Gr.3, 3d Paddock S., Gr.1, Miss Liberty S., L, 4th Beldame S., Gr.1, Longchamp Prix de la Foret, Gr.1.

THE SECRET IS OUT (13f, Goldkeeper, Royal Academy). 6 wins-3 at 2-to 1400m, R1,172,275, Allan Robertson Championship, Gr.1, Tibouchina S., Gr.2, Poinsettia S., Gr.3, Strelitzia S., Gr.3, 3d SA Fillies Sprint, Gr.1, Poinsettia S., Gr.3, 4th SA Fillies Sprint, Gr.1.

HILL FIFTY FOUR (08g, Sportsworld, Dancing Champ). 7 wins from 1600m to 2000m, R2,664,310, J&B Metropolitan H., Gr.1, Peninsula H., Gr.2, Fairview Algoa Cup, Gr.3, Soccer 6 H., 2d J&B Metropolitan H., Gr.1, Premier Trophy, Gr.2, Winter Classic, Gr.3, 3d Drill Hall S., Gr.2, Winter Derby, Gr.3, 4th Peninsula H., Gr.2.

TAP O’ NOTH (14c, Western Winter, Elliodor). 4 wins-2 at 2-from 1400m to 1600m, R1,439,750, Cape Guineas, Gr.1, Cape Classic, Gr.3, Langerman H., L, 2d Cape Stayers, Gr.2, 3d Daily News 2000 S., Gr.1, KZN Guineas, Gr.2, 4th Champions Cup, Gr.1, Premier Trophy, Gr.2, Matchem S., Gr.3.

UNDERCOVER AGENT (14c, London News, Lustra). Champion Miler in Mauritius in 2021.13 wins from 1200m to 1600m to 2023, R5,895,586, 387,500Rup, Gold Challenge, Gr.1, Drill Hall S., Gr.2, Byerley Turk, Gr.3., 2d Champions Cup, Gr.1, Drill Hall S., Gr.2, Green Point S., Gr.2, Cape Classic, Gr.3, Champ de Mars Duke of York Cup, Duchess of York Cup, Colonel Draper Cup, 3d Matchem S., Gr.3, Duke of York Cup, 4th Sun Met H., Gr.1, Tsogo Sun Sprint, Gr.1.

MISSISIPPI BURNING (16f, Hussonet, Maroof). 5 wins from 1000m to 1600m, R940,113, Cape Fillies Guineas, Gr.1, Fillies Guineas, Gr.2,

PINE PRINCESS (11f, Badger Land, Far North). 5 wins-3 at 2-from 1000m to 2450m, R1,470,125, SA Oaks, Gr.1, Yellowwood H., Gr.3, 2d Woolavington 2000 S., Gr.1, Ipi Tombe Challenge, Gr.2, Devon Air S., L, 3d Golden Slipper, Gr.1, 4th Paddock S., Gr.1, SA Fillies Classic, Gr.1.

EMERALD COVE (07f, Caesour, Straight Strike). 5 wins-3 at 2-from 1400m to 1800m, R1,217,750, Paddock S., Gr.1, Irridescence S., L, 2d Woolavington S., Gr.1, Gold Bracelet S., Gr.2, Odessa Stud Fillies Championship, Gr.2, Jet Master S., 3d Cape Fillies Guineas, Gr.1, 4th Majorca S., Gr.1,

CLOTH OF CLOUD (13f, Fusaichi Pegasus, Majestic Light). Champion 2YO Filly in SA in 2015-16.3 wins at 2, R796,875, SA Nursery, Gr.1, Pretty Polly S., Gr.3.

WILLIAM LONGSWORD (13c, Fort Wood, Dancing Champ). 6 wins-1 at 2-at 1400m, 1600m, R4,901,250, Cape Guineas, Gr.1, CTS Mile.

ALWAYS IN CHARGE (13c, Polar Falcon, Last Tycoon). Champion 2YO Colt in SA in 2015-16.3 wins-2 at 2-at 1200m, R1,830,550, Gold Medallion, Gr.1, 2d CTS Sprint, 3d Cape Merchants, Gr.2.

EXHILARATION (06g, Elliodor, Boot Camp). 3 wins at 2, R737,525, Premier’s Champion S., Gr.1, 2d Gold Medallion S., Gr.1, SA Nursery P., Gr.2, Graham Beck S., Gr.3, Jhb Spring Challenge, L

MISS FLORIDA (16f, Trippi, Braashee). 2 wins at 2, R548,125, Allan Robertson Championship, Gr.1.

CAPTAIN ALDO (10c, Elliodor, Jungle Cove). 10 wins from 1200m to 1600m, R1,544,650, Hawaii S., Gr.2, Spring Challenge, Gr.2, Wolf Power H., L, 4th Turffontein Merchants H., Gr.2.

CAP ALRIGHT (07g, Centenary, Divine King). 9 wins to 1400m, R1,065,950, Kenilworth Merchants S., Gr.2, Southeaster Sprint S., L-twice, 2d In Full Flight H., L, 3d Cape Flying Championship, Gr.1, Diadem S., Gr.2-twice, 4th Kenilworth Merchants H., Gr.2.

DISCO AL (09g, Badger Land, Elliodor). 7 wins from 1600m to 2400m, R1,315,907, Track & Ball Derby, Gr.2, Algoa Cup, Gr.3– twice, 2d Lonsdale Stirrup Cup, Gr.3, 3d Betting World S., Gr.2,

FRAGRANT AL (07f, Fort Wood, Harry Hotspur). 5 wins-1 at 2-to 1450m, R528,075, Tibouchina S., Gr.2, Olympic Duel S., L, Ibhayi S., L, 2d Golden Slipper, Gr.1, 3d EC Paddock S., L,

TOWNSEND (06f, Dominion Royale, Tilden). 5 wins-2 at 2-at 1400m, 1600m, R446,400, Fillies Championship S., Gr.2, Diana S., Gr.3, Stormsvlei Mile, L, 2d Sweet Chestnut S., L,

JO’S BOND (12f, Muhtafal, Cadeaux Genereux). 8 wins-2 at 2-at 1000m, R762,525, Southern Cross S., Gr.2, KZN S., L, 4th Cape Flying Championship, Gr.1, SA Fillies Sprint, Gr.1.

DANCE WITH AL (05f, Dancing Champ, Foveros). 6 wins-1 at 2-at 1000m, 1200m, R808,455, Merchants S., Gr.2, Southern Cross S., Gr.2, 2d KZN Fillies Guineas, Gr.2, Sceptre S., Gr.2, Poinsettia S., Gr.3, Champagne S., Gr.3, Lady’s Pendant, L, 3d Garden Province S., Gr.1, Diadem S., Gr.2, Sceptre S., Gr.2, 4th Garden Province S., Gr.1, Majorca S., Gr.1.

SEARCH PARTY (12c, Pennekamp, Damister). 5 wins from 1000m to 1600m, R1,304,800, Cape Merchants H., Gr.2, Post  Merchants H., Gr.2, 2d Tsogo Sun Sprint, Gr.1, Mercury Sprint, Gr.1, Matchem S., Gr.3, 3d Cape Flying Championship, Gr.1, Diadem S., Gr.2, 4th In Full Flight H., L.

PRINCESS ROYAL (12f, Rakeen, Centaine). 4 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m, R621,875, Sceptre S., Gr.2, EC Fillies Nursery, L, 2d Allan Robertson Championship, Gr.1, 3d Strelitzia S., Gr.3, 4th Southern Cross S., Gr.2, Summer Juvenile S., L.

CAPTAIN’S WILD (06g, Esplendor, St Paddy). 5 wins from 1400m to 2000m, R867,925, Colorado King S., Gr.2, Champions Challenge, Gr.1, 4th Lonsdale Stirrup Cup, Gr.3, Schweppes H., Gr.3.

FIORELLA (14f, Caesour, Foveros). 4 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, R931,875, KZN Fillies Guineas, Gr.2, 2d Woolavington 2000, Gr.1, 4th SA Fillies Classic, Gr.1,

SECRET CAPTAIN (13c, Royal Academy, Secreto). 3 wins-1 at 2-from 1200m to 1800m, R655,000, KZN Guineas, Gr.2, H., L, 4th Graham Beck S., Gr.3, Wolf Power H., L.

CAPTAIN’S CALL (06f, London News, Elliodor). 2 wins at 2, R219,250, Scottsville Debutante S., Gr.2, 3d Clairwood Devon Air S., 4th Scottsville Allan Robertson Fillies Championship, Gr.1.

CAPTAIN’S FLAME (12f, Fort Wood, Harry Hotspur). 5 wins from 1200m to 1600m, R566,125, Durbanville Diana S., Gr.3, Kenilworth Sweet Chestnut S., L, Stormsvlei Mile, L, 2d Kenilworth Prix du Cap, Gr.3, Midas H., 3d Kenilworth McNaughtans H., 4th Durbanville Diana S., Gr.3, Kenilworth Prix du Cap, Gr.3, Olympic Duel S., L

TRINITY HOUSE (08f, National Assembly, Peacetime). 5 wins-4 at 2-to 1400m, R573,360, Umzimkhulu S., Gr.3, Fillies Nursery, Gr.3, Perfect Promise H., L, 2d Cape Fillies Guineas, Gr.1, Sceptre S., Gr.2, Choice Carriers Championship, Gr.2.

CAPTAIN CORAGEOUS (02c, Royal Prerogative, Preamble). 9 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m, R789,670, Jubilee H., Gr.3, Drum Star H., L, Emerald., 2d Jubilee H., Gr.3., 3d Riverside H., L., 4th London News S., Gr.3.

CAPTAIN’S SECRET (06g, Our Casey’s Boy, Harry Hotspur). 7 wins-2 at 2-to 1450m, R1,004,815, Cape Classic, Gr.3, Sophomore Sprint H., L., 2d Drill Hall S., Gr.2, August S., Gr.3, Umngeni H., L, Fairview East Cape Sprint Cup, L., 3d Cape Flying Championship, Gr.1, Clairwood Mercury Sprint, Gr.1, Emerald Cup, Gr.2, Diadem S., Gr.2., 4th Post Merchants H., Gr.2, Southeaster Sprint S., L.

CAPTAIN IN COMMAND (02g, Trigger Finger, Capture Him). 7 wins-2 at 2-from 1200m to 1600m, R504,205, Clairwood Umkhomazi S., Gr.3, Thukela H., L, 3d Green Point S., Gr.2, Matchem S., Gr.3, 4th Winter Guineas, Gr.3.

DOOSRA (13c, Caesour, Mecca Road). 6 wins from 1200m to 1600m, R839,600, Graham Beck S., Gr.3, Wolf Power 1600, L., 3d Charity Mile, Gr.2, Tony Ruffel S., Gr.3., 4th Dingaans H., Gr.2.

CAPTAIN SPLENDID (12c, Fort Wood, Elliodor). 4 wins at 1600m, 2400m, R810,625, Fairview East Cape Derby, Gr.3, Lonsdale Stirrup Cup, Gr.3, 2d Gold Vase, Gr.3, Fairview Algoa Cup, Gr.3, Durbanville Settlers Trophy, L, 3d Chairman’s Cup, Gr.3, 4th Track & Ball Derby, Gr.3.

REDCARPET CAPTAIN (12c, Kabool, Al Mufti). 5 wins-1 at 2-to 1400m, R892,875, Protea S., Gr.3., 2d Gold Medallion S., Gr.1., 3d Christmas H., L., 4th South African Nursery, Gr.1.

MANA MOU (06f, Harry Hotspur, Jungle Cove). 5 wins-1 at 2-at 1000m, 1100m, R393,750, Man o’ War Sprint H., Gr.3., 4th Bauhinia H., L.

CROWD PLEASER (13c, Charismatic, Gulch). 4 wins-1 at 2-from 1800m to 2200m, R783,250, Betting World 2200, Gr.3., 2d Betting World 2200, Gr.3, Cup Trial, Gr.3-twice.

CAPTAIN COOK (02c, Comic Blush, Jungle Cove). 4 wins from 1200m to 2400m, R356,310, Arlington East Cape Derby, Gr.3, 3d J&B Reserve Stayers H., Gr.2 twice, Durbanville Cup, L, 4th Darley Arabian H., L.

MYFUNNYVALENTINE (13f, Goldkeeper, Jallad). 3 wins-1 at 2-at 1150m, 1200m, R587,425, Sycamore Sprint, Gr.3., 2d South African Fillies Nursery, Gr.2, Camellia S., Gr.2, Bauhinia H., L., 4th Allan Robertson Championship, Gr.1.

CAPTAIN CHAOS (12c, Rambo Dancer, Best by Test). 3 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m, R524,600, Cape of Good Hope Nursery, Gr.3., 3d Somerset P., L.

PETALA (12f, Tale of the Cat, Gulch). 3 wins – 1400m, R239,500, Fillies Nursery, Gr.3, 4th East Cape Breeders S., L, Olympic Duel S., L, Perfect Promise H., L.

EIGHTH WONDER (12c, Fort Wood, Plugged Nickle). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, R353,000, Cape Classic, Gr.3, 2d Winter Derby, Gr.3.

COUSIN LIZ (16f, Parade Leader, Priceless Asset). 2 wins at 2, R190,250, Fillies Nursery, Gr.3.

PRINCESS PEACH (14f, Badger Land, J. O. Tobin). 2 wins – R326,625, Debutante H., Gr.3, 3d Sceptre S., Gr.2, 4th Allan Robertson Championship, Gr.1, Strelitzia S., Gr.3.

WHEREDOWEGO (10f, Fort Wood, Bush Telegraph). 2 wins at 2, Fillies Nursery, Gr.3.

FLOWER’S ANGEL (06f, National Assembly, Northern Guest). 2 wins at 2, Fillies Nursery, Gr.3.

His sire sons include: Captain of All, Erik The Red The Red, Malmoos, One World, William Longsword etc

Stands at Varsfontein Stud Farm

Stud Master: Carl de Vos
PO 239, Paarl, 7620
Tel: 021 869 8238 / Fax: 086 624 4757
info@varsfontein.co.za